Полезни или вредни са киселите краставички

рана за размисъл“ е всеизвестна фраза. Тя, обаче, придобива съвършено ново значение, буквално. Мнението, че рибата подобрява мозъчните функции, е широкоразпространено. Най-вероятно обаче съществува още една супер храна, която стимулира сивото ни вещество и е общодостъпна. А именно – киселите краставички, пише LifeHack. Изглежда ферментиралата краставичка е доста по полезна и съвсем никак вредна.
Според изследоваелите, не всички кисели краставички имат позитивен ефект върху мозъка. Изследване, проведено в колежа „Уилям и Мери“ във Вирджиния, открива, че естествено ферментиралите храни като кисели краставички с копър, могат да увеличат нивата на серотонин – химикал, отговорен за нашите настроения.
За хората, които се борят с тревожност или депресия, този тип храна би могла да замени фармацевтичните антидепресанти. Акобтива е такане е ли страхотно?

Стомашно-чревният тракт отговорник за силната тревожност
Според д-р Майкъл Гершон – автор на книгата The Second Brain – нашият стомашно-чревен тракт е своеобразен втори мозък в тялото (броят на невротрансмиторите и на двете места е почти еднакъв).
Ако обаче нашият мозък контролира нашите чувства и решения, стомашно-чревният трак взима решения от типа на поглъщане, храносмилане, абсорбиране и/или елиминиране на питателни вещества. Той дори комуникира с главния мозък – изследвания показват, че при наличието на проблеми в стомаха се изпращат сигнали до мозъка. Това от своя страна задейства поредица от промени в настроението, което обяснява защо хора с проблеми в тази област страдат много повече от депресия и тревожност.

Киселите краставички и еуфорията
Невротрансмитерът GABA представлява група неврони в мозъка, които отговарят за двигателните ни функции и зрението. Освен това регулират нашата тревожност. И когато хапвате кисела краставичка, вие влияете ползотворно както на стомашно-чревния си тракт, така и на мозъка. Ферментиралите храни от този тип имат полезни бактерии, наречени пробиотици (съществуват множество изследвания, които откриват корелация между тревожността и пробиотиците).
В рамките на изследване, проведено от Университета „Коледж Корк“ в Ирландия плъхове, разделени от своите майки, са били инжектирани с пробиотици. Учените откриват, че подобно лечение регулира тяхното поведение и намалява усещането за стрес. Резултати като тези подкрепят хипотезата, че пробиотиците имат потенциала да променят нашите настроения и да заздравяват имунната ни система.
Още едно изследване, което доказва, че киселите краставички правят хората по-малко стресирани, бе проведено от Университета Мериленд. То разглежда хранителните навици на 700 студента и открива, че хората, които приемат ферментирали продукти, страдат по-малко от социална тревожност.

Яжте повече ферментирали храни
Киселите краставички не са единственият тип храна, който влияе ползотворно на стомашно-чревния тракт. Включвайте към диетата си и кисело мляко, тъмен шоколад, супа мисо, кисело зеле и т.н.
Не трябва да забравяйте обаче, че ферментиралите продукти са богати и на натрий. Той не е съвсем полезен не еотговорен за много неприятни заболявания на стомаха и не само. Ако обаче хапвате по 2 кисели краставички с една малка ракийка всяка вечер, има голяма вероятност да се чувствате много по щастливи.
Източник: Obekti.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Житните кръгове от Чилболтън.

Американецът който опита да отвори очите на света