Персеиди над Старата столица. Снимка на Търновец хванала два метеора обикаля интернет.

 


Дойде сезона на космическият феномен Персеиди. Отново тази година имахме (а и все още имаме) шанса да наблюдаваме "падащи звезди" в нощното небе. Това всъщност не са Звезди а малки метеори, които навлизайки в земната атмосфера се възпламеняват и ние от Земята виждаме като падащи обекти оставящи опашка след себе си. 

Димчо Димов, живеещ в Търново, успя да заснеме снимката със своят смартфон, което е още по красивото в тази малка история. След няколко часа борба с настройки и опит да улови момента, най-после той успява да заснеме два персеида летящи в небето над Старата столица.

Two "shooting stars" over Tarnovo. The Perseids are so beautiful, unique and quite difficult to shoot in an urban...

Публикувахте от James "Th3OrcHunt3r" Dimov в Сряда, 12 август 2020 г.

Източник: Уикипедия:

"Персеидите са богат метеорен поток, чието родителско тяло е кометата Суифт-Тътъл. Както всички метеорни потоци, те носят името на съзвездието, в което се намира радиантът им. В страните от Западна Европа е известен като „Сълзите на Св. Лаврентий“, понеже нощта на максимума на Персеидите съвпада с празника на св. Лаврентий в Католическия календар.


Максимумът на активността на потока настъпва около 13 август, като от 8 август активността на Персеидите превишава активността на спорадичните метеори и останалите потоци. През 1992, в годината в която родителското тяло на потока, кометата Суифт-Тътъл премина през перихелий, се наблюдава метеорен дъжд (ZHR > 400). Силните прояви на висока активност са свързани преди всичко с преминаванията на кометата през перихелий. 109P е дългопериодична комета, с период от около 130 години, която след перихелия си от 1992 се отдалечава от Слънцето, така че с годините активността на потока постепенно ще спада.


Светлинното замърсяване затруднява наблюдение на потока в градски условия."

Коментари

Популярни публикации от този блог

Житните кръгове от Чилболтън.

Какво е да си стриймър и как печелят те